A Gallup nemrég publikált, 2009. február és december között 105 országban készített kutatásában azt vizsgálta, hogy az emberek mennyire érzik biztonságosnak lakhelyüket. A kutatók kérdése így szólt: biztonságban érzi magát, ha egyedül sétál éjszaka a városban/környéken ahol él?
Az összes válaszadót tekintve 60% érzi magát biztonságban, abban a városban, illetve azon a környéken, ahol él. 36% egyértelmű nemmel válaszolt a kérdésre, míg 4% nem tudott vagy nem akart érdemben válaszolni.
A világ régióit tekintve a legbiztonságosabbnak az USA-t és Kanadát tartották a megkérdezettek, a legveszélyesebbnek pedig a latin-amerikai országokat.
Európa némiképp meglepően, csak a negyedik helyre került a hét régióból álló listán. A második és harmadik helyre majdhogynem azonos eredménnyel Közel-Kelet és Észak-Afrika, valamint Ázsia került. Európa után a listán Afrika szub-szaharai térsége áll. Ennél is kevésbé találták biztonságosnak lakhelyüket a volt Szovjetunió országainak lakosai, és ezzel a lista utolsó előtti helyére kerültek.
A régiókon belül az egyes országok megítélése természetesen igencsak eltérő. Afrika szub-szaharai részén található a világon legkevésbé biztonságosnak ítélt Dél Afrika, a válaszadók mindössze 20% válaszolt igennel a kutatás kérdésére. Ugyanebben a régióban a dzsibouti-i lakosoknak viszont 84%-a nem érez félelmet, ha egyedül sétál éjszaka a városban/környéken ahol él - és ezzel a térség legbiztonságosabbnak tartott állama.
A biztonság szempontjából legnegatívabbnak ítélt latin-amerikai országok között is vannak jelentősebb eltérések. Legrosszabb a helyzet Venezuelában, ahol a lakosok 23%-a megy ki nyugodt szívvel egyedül az utcára éjszaka.
Közel-Kelet és Észak-Afrika, valamint Ázsia összességében pozitív képében - érthető módon – van néhány „sötét pont”. Míg a kutatás kérdésére igennel válaszolók aránya Szingapúrban 98% volt – az összes vizsgált ország között a legmagasabb – addig a Palesztin Autonóm Területeken 47%, Nepálban 43%, Pakisztánban 42%, Afganisztánban 37%, Irakban 34%.
Flickr/xJasonRogersx
Ahogy várható volt a nők általában kevésbé érzik magukat biztonságban. A vizsgált 105 országból 93 esetében szignifikánsan kevesebben voltak a kutatás kérdésére igennel válaszoló nők, mint a férfiak. 21 ország esetében az igen válaszok különbsége a két nem képviselőinek körében legalább 20% volt. Érdekes, hogy ezek között számos fejlett ország is szerepel.
A legbiztonságosabbnak, és a legveszélyesebbnek ítélt országok listája (az ország nevek mellett a kutatás kérdésére igennel válaszolók százalékos aránya):
Legbiztonságosabbak:
1. Szingapúr, 98%
2. Katar, 87%
3. Hong Kong, 85%
4. Jordánia, 84%
5. Szíria, 84%
6. Dzsibuti, 84%
7. Indonézia, 83%
8. Dánia, 83%
9. Banglades, 82%
10. Tunézia, 81%
Legveszélyesebbek:
1. Dél Afrika, 20%
2. Venezuela, 23%
3. Litvánia, 29%
4. Oroszország, 31%
5. Ukrajna, 31%
6. Irak, 34%
7. Kenya, 35%
8. Bolívia, 37%
9. Afganisztán, 37%
10. Moldova, 37%
Hazánk nem, viszont régiónkból több ország részt vett a kutatásban. A vonatkozó eredmények (igen %): Szlovénia79%, Ausztria 75%, Lengyelország 61%, Csehország 60%, Románia 51%, Ukrajna 31%.
Fenti írásom eredetileg a zipp.hu-n jelent meg:
http://zipp.hu/velemeny/2010/11/18/kozel-kelet_es_eszak-afrika_is_biztonsagosabb_mint_europa
2010.11.18.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.